Podpowiadamy
Blaty

Z czego zamówić blat kuchenny? – Co stosować na blaty kuchenne?

Zdecydowanie najlepszym kamieniem na blaty kuchenne jest granit..

Blaty

Co zrobić gdy kuchnia jest bardziej skomplikowana?

Odradzamy pomysły wykonywania dużych blatów z jednego kawałka kamienia. Często kuchnia ma literę U lub L. Wtedy łączenia dokonuje się przy załamaniach lub w newralgicznych i mało widocznych miejscach jak pod zlewozmywakiem (jeśli nakładany) lub płytą grzewczą. Łączenia wypełniane są rezynami (żywicami epoksydowymi) dobieranymi pod kolor danego kamienia dzięki czemu stają się praktycznie niewidoczne.

Kamienie

Czy jasny marmur można użyć na blat w łazience?

Tak, jednakże w przypadku marmuru i w dodatku jasnego potrzebna jest bardzo solidna impregnacja chroniąca przed kosmetykami, perfumami, farbami do włosów.

Schody

Czy schody wykonane z kamienia naturalnego muszą być śliskie?

Szczególnie w przypadku schodów zewnętrznych wykonywane są one z kamieni o wykończeniu promieniowanym i szczotkowanym. Dzięki tej obróbce powierzchni schody są bardzo chropowate. Innym wyjściem jest zastosowanie pasków antypoślizgowych w postaci naklejanej (guma), lub też obrabianej maszynowo (młotkarka).

Parapety

Jak gruby powinien być parapet 2cm czy 3cm?

W zależności od potrzeb projektu: przy długich i bardziej wystających z muru parapetach stosujemy 3 cm kamień, natomiast przy krótkich lub wąskich w zupełności wystarczy kamień 2 cm.

Kamienie

Czy na podłogę podgrzewaną można położyć marmur lub granit?

Zdecydowanie można, jednak należy pamiętać o małej fudze, specjalnym montażu na klej do podłóg ogrzewanych oraz o zachowaniu zgodności kompozycji na podłodze z dylatacjami podłoża.

Kamienie

Dlaczego warto stosować kamień w budownictwie?

Kamień naturalny oprócz walorów estetycznych posiada również dużą trwałość jest to inwestycja na długie lata. Warto zastosować kamień który wspaniale komponuje się w środowisku naturalnym, dobrze wygląda w tradycyjnych i nowoczesnych realizacjach budowlanych.

Kamienie

Jak utrzymać kamień w czystości?

Rekomendujemy używanie specjalnych środków do czyszczenia kamienia naturalnego. Regularna pielęgnacja powoduje pogłębienie koloru co w znacznym stopniu poprawia wygląd kamienia. Ponadto zapobiega wnikaniu brudu i wilgoci, wspomaga ochronę kamienia przed zaplamieniem. Ogólnodostępne produkty do czyszczenia mogą zniszczyć kamień lub uszkodzić zastosowany impregnat. Nieodpowiedni skład chemiczny lub obecność kwasów w preparatach ( środki do czyszczenia ceramiki czy porcelany) może spowodować zarysowania na powierzchni. Upewnij się zatem, iż wybierasz środek czyszczący specjalnie przeznaczony do pielęgnacji kamienia naturalnego.

Kamienie

Jak często należy impregnować kamień?

Impregnacja – czyli trwała ochrona kamienia przed tłuszczami, wodą czy plamami. Trwałość impregnatu to około 3 do 5 lat. Właściwa użytkowanie i ciągła pielęgnacja znacząco wpływa na jego trwałość.

Kamienie

Jak można zorientować się kiedy granit należy ponownie zaimpregnować?

Fachowcy z branży rekomendują ponowne zabezpieczania kamienia co roku. Jednak wiele rodzajów granitu to wyjątkowo twarde materiały, dlatego jest duże prawdopodobieństwo, iż nie będą wymagały ponownej impregnacji. Jeśli Twój blat wchłania wodę i zauważysz ciemne plamy wokół zlewozmywaka potraktuj to jako wskazówkę do ponownej impregnacji.

Schody

Schody typu THUMM

Schody samonośne THUMM jako konstrukcja ażurowa, charakteryzują się szczególną przepustowością światła jak i lekką konstrukcją. Schody te w połączeniu ze stalą szlachetną gwarantują elegancję i nowoczesny design. Dodatkowo pozostawiamy Państwu do wyboru kilka typów wsporników. Tego typu schody wykonuje się zarówno jako schody kamienne jak i schody drewniane. Pod względem montażowym schody te są łatwe w wykonawstwie, co stanowi ich kolejną niewątpliwą zaletę. Schody stanowią element statyczny i z tego względu wymagane jest, by spełniały szczególne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i jakości. System "THUMM" respektuje powyższe wymogi, czego świadectwem są przyznane mu dopuszczenia budowlane, a także zastrzeżenie, że schody samonośne według systemu "THUMM" mogą być montowane wyłącznie przez przeszkolony i uprawniony do tego fachowy personel.

Schody

Schody samonośne

Schody samonośne wspornikowe charakteryzują się one jednostronnym mocowaniem konstrukcji nośnej. Podparciem dla stopni może być bezpośrednio ściana nośna lub działowa. Istnieje również możliwość montażu stopni bez ścian nośnych. Stopnie mocowane są na odciągach do stropu lub podłogi.

Schody

Schody spiralne

Konstrukcją nośną dla tego typu schodów są pierścienie ze stali szlachetnej lub chromowanej mocowane do posadzki płytą startową i do stropu ostatnim stopniem. Istnieje możliwość wykonania stopni z kamieni naturalnych jak i drzewa.

Schody

Schody proste lub zabiegowe

Schody typu THUMM mogą być wykonane zarówno jako schody proste lub zabiegowe. Systemy schodów samonośnych są rozpowszechniane w Polsce od roku 1990. Aktualnie liczba montażów tych oryginalnych rozwiązań jest już na tyle duża, że stanowi dla wielu rzemieślników istotny składnik portfela zleceń. Ich zaletą jest cena, pomniejszona w stosunku do rozwiązań tradycyjnych, ponieważ odpadają koszty związane z wykonaniem szalunku i odlewaniem konwencjonalnych konstrukcji betonowych. Ponadto systemy schodów łatwiej dopasowuje się do gustów niż inne formy. We współczesnej architekturze wnętrz również forma poręczy odgrywa dużą rolę w ogólnej koncepcji domu obok obecnie powszechnych materiałów, jak np. kamień lub drewno. Schody samonośne pozwalają na otwieranie przestrzeni - nie przeszkadzają już brakujące ścianki stopni i betonowe rampy. Niezaprzeczalnym walorem estetycznym takich schodów są filigranowy wygląd i wysoka stabilność. Przestrzenna otwartość zamiast zamkniętych skrzynek tworzy z systemu schodów elegancki element twórczy. Oryginalne rozwiązania, jak np. schody kręcone łączące dwa piętra wewnątrz jednego mieszkania nie tylko oszczędzają miejsce, lecz są także bardzo dekoracyjne.